03 lipca 2013

Kabaczkowe kubeczki z mielonym pod serową chmurką

Kabaczek i cukinia. Czym się różnią? Różnica jest mniej więcej taka sama jak pomiędzy ziemniakiem, kartoflem, a pyrą. Wszystko jasne? No to przepis.

Składniki:
450 g mięsa mielonego
2 duże twarde kabaczki
kilka plastrów sera
sól, pieprz, przyprawy
Kabaczkowy kubeczek.
Kliknij, aby powiększyć.

Sposób przygotowania:
Kabaczki myjemy, obieramy ze skórki i kroimy na grube plastry. Takie 4-5 cm. Łyżką wydłubujemy w nich środek, nie cały, tak aby powstało denko i ścianki boczne. Kabaczkowe kubeczki. Wydziobaną pozostałość mielimy (blenderem) lub siekamy drobno. Dodajemy do mięsa mielonego, przyprawiamy (papryka, pieprz ziołowy, sól w moim przypadku) i mieszamy. Z tak przyrządzonej masy formujemy kuleczki i wkładamy do kabaczków. Na to kładziemy po plasterku sera. Dobrze położyć plaster sera na jakieś 6 minut przed końcem pieczenia, bo inaczej najzwyczajniej może spłynąć.

Układamy na blasze wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika na 220 stopni, czas pieczenia 35-45 minut.

Mała adnotacja:
Kabaczki z reguły są bardzo soczyste i tak naprawdę nijakie w smaku. Odpowiednie przyprawienie nada im wyraźny smak. Cukinie lubią sól i pieprz, może to mało zdrowe, ale nie bójmy się przyprawiać w tym przypadku. 

Jak zwykle nie ma zdjęcia po. Zniknęło tak szybko jak wyszło z piekarnika. ;)